Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verir?

Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verir Enerji kimlik belgesinin kimle tarafından verdiği günümüzde en çok merak edilen soruların arasında bulunmaktadır. Enerji kimlik belgesi alanında uzman mühendisler tarafından verilmektedir. Enerji Verimlilik Danışmanları adı altında çalışan firmalar, içerisinde bu uzmanları barındıran çalışmaktadır. 2017 yılında yapılan araştırmalara göre mevcut binalar için toplam da 37 tane bu işi yapan şirketler bulunmaktadır. Alınan enerji kimlik belgelerinin mutlaka bakanlık tarafından onaylanması gerekmektedir. Aynı zamanda bu belgeleri, yetkili olan kurumlar vermelidir. Aksi durumda alınan belgeler geçersiz sayılacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Enerjilerin verimli kullanılabilmesi açısından çıkan yönetmeliklere bağlı olarak Enerji Kimlik Belgesi verilmektedir. Bina sahipleri, bu kimlik belgesini alabilmek için, danışmanlık şirketlerini araştırmaya başlıyorlar. Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlı olarak çalışan uzmanlarla binaları derinlemesine inceliyor ve araştırıyor. Araştırmalarını hem yeni binalar hem de mevcut yapılar üzerinden yapıyorlar. Bakanlık, Türkiye’deki bütün yapıların denetimini takip edebiliyor.

Bu belgeye sahip olmak zorunluluk. Takibini ise, bina sahiplerinin yapması gerekiyor. Enerji kimlik belgesi fiyat dediğimizde, net bir fiyat bilgisi veremiyoruz. Metrekare başına fiyatlandırma yapılmaktadır. Metrekare başına en az 1 TL fiyatlandırma yapılmaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi bu yapının büyüklüğüne göre değişkenlik gösteriyor. Enerji kimlik belgesinin fiyatları denildiği zaman bu pek çok kişinin akıllarında korkutucu rakamlar belirebiliyor. Ancak bu belgenin çıkması için öyle büyük meblağlar ödenmiyor. Ortalama 300 ila 350 TL arasında bir fiyat belirlenmiş durumda.

Ne Zamana Kadar EKB Alınmalı?

Belirtilen bu belgenin en geç 2020 yılında kadar alınması gerekiyor. Eğer belge alınmazsa, binaya oturma ruhsatı verilemeyecek. Yönetmeliklere göre, enerjinin daha verimli kullanılması için belirtilen kurallara göre yapılmayan yapılara inşaat izni bile verilmiyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Nisan 9, 2020
Ocak 8, 2020
Aralık 4, 2019
Kasım 9, 2019

Bir cevap yazın

  1. Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verir Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verir? için yorumda bulun

    Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verir? için ilk yorumu yapabilirsin.