Hurma Yemeniz İçin 10 Önemli Sebep

Hurma Yemeniz İçin 10 Önemli Sebep Cennet meyvesi olarak bilinen hurmanın tüketimi ramazan ayı harici sık olmasa da aslında yenilmesi için pek çok sebep vardır. Çok tüketilmeyen bu meyve insan vücudu için oldukça faydalıdır.

Hurma Yemeniz İçin 10 Önemli Sebep

 1. Besin Değerleri

Hurma zengin hayati besinleri barındırır. Şeker, mineral ve lif bulundurur. Bunların dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2 ve A vitaminlerini içerir. İnsan vücudu için gerekli olan ve hayati önem taşıyan 10 farklı elementi bulundurmaktadır. Öyle güçlüdür ki günde bir adet hurma ve bir bardak süt, insanın günlük besin ihtiyacını karşılayabilmektedir.

 1. Kanseri Önler

İçerisinde yüksek oranda lif bulundurduğu için kanseri önler. Bol lifli yiyecekler göğüs ve rahim kanseri riskini azaltmaktadır.

 1. Kolesterol Ve Damar Sertliğine Faydalı

Kan damarlarını yumuşatır. Kolesterolü yok eder.

 1. Kandaki Şekeri Yükseltmez

Vücutta şeker oranını ayarlayan tek meyve hurmadır. Hurmadaki şeker türü glikoz değil, meyve şekeri, früktozdur. Hurma şekerli bir meyve olmasına rağmen, şeker hastaları için bir tehlike arz etmemektedir.

 1. Kan Yapıcıdır

Alyuvarlar, kandaki oksijen ve karbondioksiti taşırlar. Hücrenin canlılığını sürdürmesine yardımcı olurlar. Hurmanın içinde bulunan yüksek oranda demir ve kırmızı kan hücreleri sayesinde hemoglobin sentezi kontrol edilir. 15 tane hurma vücudun demir ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir.

 1. Gözleri Kuvvetlendirir

Hurma, içerdiği A vitamini nedeniyle gözler için oldukça faydalı bir yiyecektir. Göz sinirlerini kuvvetlendirici bir özelliği vardır. Hurma yiyenler, gece körlüğü veya başka göz bozukluklarına yakalanmazlar.

 1. Stres Ve Gerginliği Alır

Hurmanın içerisindeki B6 vitamini sinirleri güçlendirir, aynı zamanda yüksek oranda magnezyum bulundurur. Günde 2-3 hurma yemek, vücudun günlük magnezyum ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

 1. Kabızlığı Giderir, Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Hurma yüksek oranda lif ve şeker içermektedir. Aynı zamanda hurmadaki şeker ve melatonin bağırsak sistemini hızlandırmaktadır.

 1. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Sindirim sistemini hızlandırma ve tok tutma özelliğiyle diyet yapanların öncelikli tercihi olmalıdır.

 1. Yaşlandırmayı Geciktirir

İçinde pek çok besin kaynağı, lif, mineraller barındıran hurma yaşlanmayı da geciktirmektedir. Hurma palmiyesi özündeki bitki hormonları sebebiyle kırışıklıkları giderir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

 1. Hurma Yemeniz İçin 10 Önemli Sebep Hurma Yemeniz İçin 10 Önemli Sebep için yorumda bulun

  Hurma Yemeniz İçin 10 Önemli Sebep için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hurma Yemeniz İçin 10 Önemli Sebep için ilk yorumu yapabilirsin.