Paris’im Moda Başkentleri İçinde Olması

Paris’im Moda Başkentleri İçinde Olması Fransa’nın başkenti olan Paris dünyaca ünlü mimari yapısı Eyfel Kulesi’nin dışında adını sıklıkla çıkardığı birbirinden başarılı modacılarla duyurmuştur. Bu durum Paris Moda Haftaları organizasyonları ile birlikte de iyice perçinlenerek Paris’in dünya modası için başkent olmasını sağlamıştır. İtalya’nın Milano şehri moda başkentliği hususunda Paris’in en yakın rakibi konumundadır. Paris’i modanın merkezi haline getiren, modacılara verdiği önem ve desteğin yanında onlara sunduğu fikir özgürlüğüdür de aynı zamanda.

Paris’im Moda Başkentleri İçinde Olması

Aykırı tasarımlar, cesur ve iddialı çizimler ile bu tasarımların tüm dünyaya tanıtılma başarısı tek başına modacıların değil ülke yönetiminin de sanata ve sanatçıya verdiği desteğin meyvesi olarak kendini göstermiştir. Paris’im Moda Başkentleri İçinde Olması Yapılan moda şovlarına ve haftalarına katılımın yüksek olması çeşitliliği arttırmış, farklı ülkelerin moda kültürlerini ülkeye getirmek suretiyle öncelikle Paris modacılarının tasarımlarının zenginleşmesine katkı sağlamıştır.

Moda Denince Akla Gelen Parisliler

Coco Chanel, Eric Tibusch, Elsa Schiaparelli, Sonia Rykiel isimleri duyulduğunda modayla birlikte Paris’in de akla geldiği birkaç ünlü modacıdır sadece. Bu tasarımcılar yola çıktıkları Paris’ten fikirleriyle tüm dünyaya moda konusunda yeni yollar açmışlardır. Bazen bir şapka tasarımı, bazen sağlam deri bir çanta, bazen cesur bir gece elbisesi tek hamlede dikkatleri Paris’e çekebilmeyi başarabilmiştir.

Moda Haftaları

Paris’te moda şovları ile başlayan moda haftaları İlkbahar/Yaz ve Sonbahar/Kış olmak üzere yılda iki kez düzenlenmekte olup; tüm dünyadan ünlü modacıların tasarımlarına ev sahipliği yapmaktadırlar. Paris ile birlikte Milano, Londra ve New York’ta da düzenlenen moda haftaları adeta moda için yaşanan büyük çaplı bir beyin fırtınasının çıkış noktası gibidirler. Fikirler bir merkezde toplanır; ardından da tıpkı beyaz ışığın renklere ayrılması gibi bin bir renkle tüm dünya ülkelerine yayılırlar.

Paris’in önemli moda başkentlerinden biri haline gelmesinin ironik sebeplerinden biri de 1943 yılında New York’ta Paris’in sektörde moda şovları ile sağladığı otoritesini kırmak ve Amerikalı modacıların da tasarımlarının dünyaya tanıtılmasını sağlamak amacıyla başlatılan moda haftalarının günümüzde bile Paris moda haftalarının başarılarına yetişememiş olmasıdır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Paris’im Moda Başkentleri İçinde Olması Paris’im Moda Başkentleri İçinde Olması için yorumda bulun

    Paris’im Moda Başkentleri İçinde Olması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Paris’im Moda Başkentleri İçinde Olması için ilk yorumu yapabilirsin.