Peşmerge Komutanı Kasım Dırbo: 50 düzey PKK’lı silah bıraktı

  • 18 Nisan 2017
  • 132 kez görüntülendi.
Peşmerge Komutanı Kasım Dırbo: 50 düzey PKK’lı silah bıraktı

Dırbo, KDP’nin resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, “PKK, Şengal’de (Sincar) her geçen gün zayıflamaya devam ediyor. Son olarak örgütün yaklaşık 50 üst düzey siyasi ve askeri sorumlusu silah bırakıp evine döndü” ifadelerini kullandı. Silah bırakmak isteyen militanların kendisiyle irtibata geçtiğini dile getiren Dırbo, PKK’dan yaklaşık 50 teröristin kendi rızasıyla ayrıldığını söyledi.

EZİDİLER ÜZERİNDE ETKİ OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLARDI

Evlerine dönen örgüt üyelerinin daha önce Kandil’de 3 ay boyunca hem askeri hem de siyasi eğitim aldıklarının bilgisini veren Dırbo, “Bu militanlar sürekli PKK medyasında propaganda yapıp, Ezidiler üzerinde etki oluşturmaya çalışıyordu. Artık böyle bir durum yok ve ailelerinin arasına döndüler.” dedi.

Daha önce PKK’dan ayrılan 500 Ezidi’nin Peşmerge güçlerine katıldığını hatırlatan Dırbo, “İlk 500 Ezidi grubu için askeri eğitim verilip, maaş ödenmeye başlandı. Kısa bir süre önce de 100 Ezidi Peşmerge saflarına katılmak için isim yazdırdı” diye konuştu.

Terör örgütü IŞİD’in 3 Ağustos 2014 tarihinde Sincar’daki Ezidilere saldırmasını bahane eden PKK, ilçede yayılımcı bir politika izleyerek varlık göstermeye devam ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ