Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın sekreter olarak atadığı eşi istifa etti

  • 05 Haziran 2017
  • 112 kez görüntülendi.
Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın sekreter olarak atadığı eşi istifa etti

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, Pamukkale Üniversitesi’nin İslami İlimler Enstitüsüne enstitü sekreterliği görevine atanan eşi Derya Bağ’ın istifa ettiğini açıkladı.

BAĞ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Yazılı bir açıklama yapan Bağ, “Üniversitemiz İslami İlimler Enstitüsü sekterliğine yapmış olduğum atama, yasal mevzuata uygun olmakla birlikte, toplum vicdanında oluşturduğu olumsuz yankılar nedeniyle, eşim Derya Bağ memuriyet görevinden istifa etmiş olup üniversitemiz ile ilişiğini kesmiştir.”

TWITTER’DAN YAZMIŞTI: DÜNYANIN SONUNUN GELDİĞİ YAYGARASINI ÇIKARMAK NİYE?!

Denizli’de Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof.Dr. Hüseyin Bağ’ın, Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yapan eşi Derya Bağ’ı, Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü’ne Enstitü Sekreteri olarak ataması günlerdir gündemin en çok tartışılan manddelerinden biri. Bağ, atamayla ilgili eleştirileri bugün Twitter adresinden yanıtladı; “Dünyanın sonunun geldiği yaygarasını çıkarmak niye?!” ifadelerini kullandı.

Rektör Bağ, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Pamukkale Üniversitesi ya da başka üniversitelerde eşiyle birlikte ilk görev yapacak rektör ben değilim. Benden önce kuruluşundan beri görev yapan tüm rektörlerin eşleri Pamukkale Üniversitesi’nde çalışıyordu. O zaman her şey normaldi de şimdi mi anormalleşti? O zaman etik sorun yoktu da şimdi mi problem oldu? Şimdi dünyanın sonunun geldiği yaygarasını çıkarmak niye?!” dedi.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağ, Bereketli İmam Hatip Lisesi’nin kurucu müdürü olan, bir yıl müdürlük, iki yıl müdür yardımcılığı yapan öğretmen eşi Derya Bağ’ı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan isteyerek naklen atamasının ardından kendisine yönetilen eleştiriler üzerine yaptığı atamayı savunmuştu.

BAĞ: ATAMAYI EŞİM OLDUĞU İÇİN YAPMADIM

Prof. Bağ, “Atamayı eşim olduğu için yapmadım. İlahiyatla ilgili konularda yetkin olduğu için yaptım. Eşim iki yıllık ilahiyat ön lisans mezunudur. Ayrıca 4 yıllık lisanstan da son sınıfta iki dersi kaldı. İlahiyattan da mezun olacak. Kesinlikle eşime sıfırdan bir iş sağlama olayı değildir. Tepkiler geleceğini biliyordum ama bunları göğüsleyerek bu atamayı yapmalıyım dedim ve atamayı gerçekleştirdim” demişti.

TEPKİLERE TWITTER’DAN YANIT VERDİ

Eleştiriler üzerine bugün Twitter adresinden bir açıklama yapan Prof. Bağ, “Pamukkale Üniversitesi ya da başka üniversitelerde eşiyle birlikte ilk görev yapacak rektör ben değilim. Benden önce kuruluşundan beri görev yapan tüm rektörlerin eşleri Pamukkale Üniversitesi’nde çalışıyordu. O zaman her şey normaldi de şimdi mi anormalleşti? O zaman etik sorun yoktu da şimdi mi problem oldu? Şimdi dünyanın sonunun geldiği yaygarasını çıkarmak niye?! O zamanki 2547 sayılı yasa buna uygundu da ben rektör olunca yasa mı değişti?” diye yazdı.

İŞTE PROF. DR. HÜSEYİN BAĞ’IN PAYLAŞIMLARI

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ
İSLAMİ İLİMLER ENSTİTÜSÜ’NE YAPTIĞIM ATAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA pic.twitter.com/ZOC4qJXkTB

Hüseyin Bağ (@huseyinbag) 5 Haziran 2017

MİLLİ EĞİTİM BAKANI NE DİYOR?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise dün yaptığı açıklamada Pamukkale Üniversitesi Rektörü’nün eşini sekreteri olarak atamasıyla ilgili bir soru üzerine, “Doğru olmadığını söylüyorum. Liyakatlı olmuş olabilir, hak etmiş olabilir ancak bir de genel kural var ki bir hak eden, bir liyakatlı olan o mu vardır? Bir de vatandaşın algısı gerçeğin önündedir. Onun liyakatı konusunda hiç kimsenin şüphesi yok. Muhakkak ki o makama gelen bir kimse kendisinde sıkıntıya neden olacak değil, kendisini ileriye götürecek kimseyi atar. Ancak öyle dahi olsa vatandaş her zaman yakınlarından birisinin görevlendirilmesinin doğru bir atama olmadığı şeklinde bir kanaate, bir algıya sahip. Bu algı bazen gerçeğin de önündedir. Ancak vatandaşın bu algısına saygı göstermek gerekir, o doğrultuda hareket yapılsa daha uygun, daha doğru olurdu” diye konuşmuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ