Yüksek Lisans Eğitimi Şartları Nelerdir 

Yüksek Lisans Eğitimi Şartları Nelerdir Üniversitelerdeki 4 yıllık lisans programı tamamlandıktan sonra başvurulup, eğitimin devam etmesini sağlayan programdır. Alanında uzman olarak ilerlemek isteyen lisans mezunları yüksek lisans programlarına başvurmaktadırlar.

Yüksek Lisans Eğitimi Şartları Nelerdir 

2 çeşit yüksek lisans programı bulunmaktadır. Her biri için ayrı şartlar belirlenmiş olup yüksek lisans programına başvuru için belirlenmiş şartları sağlıyor olmaları gerekir.

Yüksek Lisans Eğitim Çeşitleri

– Tezli Yüksek Lisans

– Tezsiz Yüksek Lisans

Tezli Yüksek Lisans

Tezli yüksek lisans eğitim süresi normal şartlarda 2 yıl sürmektedir. Birinci yıl dersler ikinci yıl da tez ile son bulmaktadır. Eğer bitirmiş olduğunuz lisans bölümünden farklı bir alanda yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız 1 yıl da bilimsel hazırlık senesi ekleniyor toplamda 3 yıl da bu program tamamlanıyor.

  Tezli Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Lisans Diploması

– Ales Puanı

– Yabancı Dil Sınavı

 Lisans Diploması

Yüksek lisans eğitimi için en önemli başvuru şartı başvuracak kişinin lisans mezunu olma kuralıdır. Yüksek lisans eğitimin devamı olduğu için lise mezunu kişiler başvuramazlar. Lisans mezunları kendi mezuniyet alanlarına başvurabilecekleri gibi kendi bölümlerine yakın bölümlere de başvurabilmektedirler. Yüksek Lisans Eğitimi Şartları Nelerdir  Bölüm başvuru mezuniyet alanları her üniversitede farklı olmaktadır bu nedenle başvurmak istenilen üniversite duyurularından takip edilmelidir.

 Ales Puanı

Yüksek lisans eğitim adayları Ales adı verilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından başvurmak istediği puan türünden en az 55 puan almakla yükümlüdür. Aksi halde Ales puanı yetersiz kaldığı için herhangi bir yüksek lisans programına başvuru yapılamamaktadır.

Yabancı Dil Sınavı  Tezli yüksek lisans yapmak isteyen mezunlar yabancı dil bilgisine sahip olmalı ve bunu belgelemeleri gerekmektedir. Her üniversitenin eğitim için yabancı dil prosedürleri farklıdır. Bu bilgilere de başvurmak istenilen üniversitenin internet sitesinden ulaşılabilir. Kimi okul kendi yabancı dil sınav ve mülakatlarını yaparken kimi okul da IELTS, YDS, TOEFL gibi sınavların sonuç belgelerini istemektedir. Başvurmak istenilen bölüm Türkçe eğitim olsa dahi yabancı dil belgesi sunulmalıdır.

Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz yüksek lisans programları başvurusu için tek şart lisans mezuniyetidir. Tezsiz yüksek lisans başvurularında Ales şartı ve yabancı dil sınav zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu program 2 ya da 3 dönem sürmektedir. Sadece yüksek lisans dersleri mevcuttur herhangi bir tez yazımı mevcut değildir.

 Hangi Yüksek Lisans Programı Seçilmeli

Akademisyen olmak isteyenler Tezli Yüksek Lisans programına başvurmaları gerekiyor. Tezli yüksek lisans programlarında devamlılık zorunluluğu vardır. Amacınız akademisyen olmak değil sadece eğitim almak Tezsiz Yüksek Lisans programlarına başvurmanız gerekiyor. Lisans mezunu olan herkes bu programa rahatlıkla başvurabilir.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Yüksek Lisans Eğitimi Şartları Nelerdir  Yüksek Lisans Eğitimi Şartları Nelerdir  için yorumda bulun

    Yüksek Lisans Eğitimi Şartları Nelerdir  için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yüksek Lisans Eğitimi Şartları Nelerdir  için ilk yorumu yapabilirsin.